Skip to main content

]]>

Main content Home Finance news Managing money Investing Credit & loans Home & property Life stages Tools & guides Small business Compare deals Home > Managing money > Budgeting and spending > Grocery unit pricing is the key to savings Print


Grocery unit pricing is the key to savings | Updated: 5:50:35 PM, Tuesday September 04, 2012
By Savings Guide Grocery unit pricing is the key to savings

Unit pricing allows you to compare the value of products of varying size and brands i.e. per litre, kilo or cost per sheet. Use it and you could save big.
© Tyler Olson – Fotolia.com

BigPond Money deals

Saving money on groceries seems to get harder and harder. You can spend hours in the supermarket trying to find the best value for money, alternative no name brands and items that are on special.

Though a simply way of saving money is by using the grocery unit pricing that is found in all major supermarkets. May sound like a bit of a no brainer, but let me explain for you.

The grocery unit pricing gives you a cost per litre (fluids), per sheet (toilet paper), per kg (meat and more) and lets you understand whether the product is of value or not.

This means that on the price tags in the supermarkets, often located in the bottom left or right corner you will find the grocery unit pricing calculation.

Consumer, meet your new best friend.

For example, with unit pricing you don’t have to make complicated calculations to work out which is better value: a 2.5 litre container of laundry detergent costing $7.62 or a 1.5 litre container costing $5.74.

Grocery-unit-pricing-is-the-key-to-savings-02.jpg

Some people live by this calculation while many others let the marketing teams of supermarkets dictate their next value purchase.

The trick to grocery unit pricing

The one small tip I can give you on grocery unit pricing is that value is often only perceived in quantity. E.g. “how much meat can I get for this amount of money?” The true saving money addicts out there know that the volume isn’t always the best way to shop.

It does provide more quantity for your money, though sometimes comes at the sacrifice of quality or longevity of the product.

Try and find a product that not only offers value for money but value for expected shelf life. No point buying the cheapest meat if it goes off tomorrow and you aren’t eating it until the following week.

It’s like buying a fake polo shirt, may look the part but once you put that sucker in the washing machine it will halve in size and lose its colour.

Related links:

Savings-Guide-Small.jpg Alex Wilson is the founder and editor of Savings Guide, Australia’s number one saving money website. For regular money saving tips, visit Savings Guide or follow Savings Guide on Facebook. Share this article |

Comments

Leave a comment

Follow this conversation Name: E-mail: Your URL: Comments: Follow any further comments to this article. All comments are moderated. Enter security code:  Security code

Follow this conversation

Leave a comment Your e-mail: You will be emailed when any additional comments are approved by the moderator. You are only subscribing
to comments made to this article. You may unsubscribe via the link provided on notification emails.

Compare deals

buttonset-backgroundCompare credit cards » card

Related guides and tools


Asking for money at a wedding Asking for money at a wedding

Asking your wedding guests for money as a present was once socially unacceptable. To …

Club memberships how much you pay Club memberships how much you pay

As a nation, we are sports mad. As such, club memberships are as popular as ever but how …

5 ways to spend less this Christmas 5 ways to spend less this Christmas

Christmas doesn’t need to be boring to save money. We look at some practical ways to …

Oh the prices these days Oh the prices these days

Think times are tougher this year? Concerned that the cost of living is out of control? …

Paying bills made easy IPTV (internet TV) explained Planning for private school fees Reduce the cost of your bills The art of haggling The secret weapon of the big supermarkets Use your Tax Refund to get ahead Create a buffer on your personal finances

Compare deals


Need a shopping spree? credit cards Compare credit cards Don’t risk your investments! term deposit safe steps Compare term deposits Get a sweeter home loan Upgrade your home loan Upgrade your home loan Go  


Sign up to receive the latest finance news. Email: Subscribe
Connect with us on: Connect with FacebookFacebook Connect with TwitterTwitter Connect with LinkedInLinkedIn Connect with Google PlusGoogle+

BigPond on Facebook

Mozo powered rates widget

Tools & calculators


Currency converter &raquo


Convert: From: To:
Convert Amount: Data supplied by Morningstar, based on a 30min delay.

  BigPond Sport, Movies, Music and Games downloads, video streams and editorial content are unmetered for most BigPond Broadband members. Sitemap | FAQ | Contact Us Terms of Use & Disclaimer – Please read

TelstraBigPond